+420 792 772 092 (Po-Pá 8:00-17:00 h.)

      

Zoo-prodej.cz
Váš nákupní košík 0 ks zboží za 0,00 Kč

Rýžovník

Kategorie:Ptáci
Kód zboží:ryzovnik
Dostupnost:na dotaz
Cena: 290,00 Kč
ks

Veškeré ceny pro zboží Rýžovník jsou uváděny vč. DPH

Rýžovník

Jen osobní odběr na prodejně.

Výskyt: 

na Filipínách v Indonésii a v jižní Číně.

Rýžovníci jsou celkem nenároční, společenští, odolní, a snášenliví vůči ostatním ptákům i v době hnízdění. Občas se stane, že některý samec je agresivní, ale pokud je chováme ve větší voliéře, vždy se vše srovná a bez problému hnízdí s chůvičkami, zebřičkami a jinou drobotinou. Můžou se umístit i do voliéry k menším papouškům, jako jsou andulky, nebo neofemy. Taktéž zahnízdí i v bednové kleci o rozměrech - v.50 cm x š. 50 cm x d. 80 cm. V klecích necháváme hnízdit pouze jeden pár. Pokud se nám podaří sestavit harmonizující pár, brzy se dočkáme prvních odchovů.

Stáří těchto ptáků pro hnízdění je minimálně 10 měsíců.Sestavení páru však není jednoduché, neboť  rozlišování pohlaví podle vzhledu není 100%. Jediný spolehlivý znak je zpěv samečka. Zkušený chovatel dokáže rozeznat pohlaví i podle vzhledu  pouze u dospělého jedince. Sameček má mohutnější, tmavě červený zobák, výraznější červené oční okruží a mohutnější postavu. Velikost rýžovníků je asi 14 cm.

 Na hnízdění používám ležaté budky pro andulky a na stavbu hnízda jim předkládám různé druhy sena a kokosové vlákno. Hnízdo staví sameček, ale jejich hnízda nejsou tak dokonalá jako u jiných astrildů. Rýžovníci snášejí 4 - 6 vajíček a snůšku střídavě zahřívají oba rodiče. Mladé se líhnou asi po 14-ti dnech    a krmí je taktéž oba rodiče. Z budky mladé vylétají po 28 dnech a po dalších dvou týdnech jsou již samostatní. Před odstavením mláďat si musíme být jistí, že jsou schopni se o sebe postarat.   Přepeřování do šatu dospělého jedince trvá průměrně 4 měsíce, někdy i déle.

Hlavní složkou krmení rýžovníků jsou různé druhy prosa, lesknice, semenec, loupaný oves a trochu nigeru. Po dobu krmení mláďat podávám vaječnou míchanici a jako pamlsek dávám klasy senegalského prosa. Ze zeleného krmení je to ptačinec žabinec, smetanku lékařskou. O ovoce nejeví zájem, ale strouhaná mrkev jim velice chutná.
Samozřejmostí je grit a vaječné skořápky.

Vzhledem k tomu, že jsou tito ptáčci velmi odolní a nenároční, jsou dle mého názoru vhodní pro  začátečníky, stejně jako chůvičky a zebřičky.
S výskytem nemocí jsem se ve svém chovu nesetkal.
I když jsou odolní, nechávám je přezimovat ve vnitřním prostoru v klecích, kde teplota neklesá
pod 8 stupňů.

Zatím žádné příspěvky

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.